Imieniny: Aleksander, Arkadiusz, Mirosław
piątek 26 lutego 2021

Pogoda

Urząd Dzielnicy Wesoła

Zielony punkt kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny to projekt, który ma na celu zachęcenie do rekreacyjnego lub sportowego przebycia z mapą w ręku trasy wyznaczonej w terenie punktami kontrolnymi w kształcie drewnianych słupków.  Projekt został zrealizowany na terenie dzielnicy Wesoła w ramach budżetu partycypacyjnego na 2016 rok. Umożliwia uprawianie różnorodnych form orientacji w terenie. W lesie zamontowane zostały słupki (tzw. zielone punkty kontrolne) wyposażone w unikalny numer i perforator, który służy do potwierdzenia obecności na punkcie. Trasy można pokonywać pieszo, biegiem, na rowerze lub - przy sprzyjających warunkach zimowych - na nartach biegowych. 

drewniany słupek w lesie - zielony punkt kontrolny

Każdy może to zrobić - starsi i młodsi, bardziej i mniej wysportowani. Chodzi tu o to, by popróbować swoich sił w nawigacji. Nie należy się tego bać - mapy są bardzo dokładne, a w ten sposób można poznać lepiej nasze lasy i tym bardziej docenić ich urodę. Przygoda, związana z poszukiwaniem punktów kontrolnych daje satysfakcję zarówno tym, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki z mapą, jak i tym, bardziej zaawansowanym. 
Mapy ze wszystkimi punktami kontrolnymi wraz z ich oznaczeniem kodowym są do pobrania poniżej. 
 Są zapisane w formacie  pdf. Należy wydrukować je we własnym zakresie.

 Życzymy udanej wyprawy! 

 

Najważniejsze zasady Zielonego Punktu Kontrolnego:

  1. Pobierz mapę w formacie A4 zapisaną w postaci pliku pdf z naszej strony lub ściągnij (z tablic w terenie) na telefon po zeskanowaniu kodu QR.
  2. Mapę wydrukuj (format A4) i zabierz ze sobą w teren (Skala jest podana na każdej mapie. 1:10 000 oznacza, że 1 cm na mapie to 100 metrów w terenie).
  3. Ruszaj na trasę w poszukiwaniu punktów kontrolnych.
  4. Obecność na punkcie kontrolnym potwierdź poprzez perforowanie odpowiedniej kratki, znajdującej się w dolnej części mapy.
  5. Pamiętaj o tym, by szanować przyrodę!
  6. Korzystanie z projektu jest bezpłatne!