Imieniny: Filip, Helena, Leon
niedziela 11 kwietnia 2021

Pogoda

Urząd Dzielnicy Wesoła

Theos & Vincents – Wesoła Jazz Festiwal

Plakat z informacjami o Festiwalu.
Data: 
12/12/2020 20:00
Miejsce: 
online
Organizator: 
Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy

Theos and Vincents

"Dawniej ludzie wierzyli, że Ziemia jest płaska, lecz obecnie, mając przed oczami naukowe dowody, mało kto pokusiłby się o takie stwierdzenie. Dlaczego więc dziś tak samo uparcie zakładamy, że nie otacza nas nic więcej niż to, co widzimy gołym okiem?" Vincent van Gogh w liście do brata, Theo

Theos & Vincents nawiązuje swoją nazwą do braterskiej relacji Van Goghów, opartej na umiejętności wsłuchania się w drugiego człowieka. Ta relacja jest dla nas inspiracją do szukania empatycznego, uniwersalnego wybrzmienia. Czy potrafimy otworzyć oczy na to, co niewidzialne? Czy jesteśmy w stanie wzbogacić naszą wizję rzeczywistości o cudzą wrażliwość? Czy patrząc przez pryzmat łączących nas relacji potrafimy dostrzec unikalny obraz świata?

Zespół występuje w składzie:

Franciszek Raczkowski - fortepian

Michał Aftyka - kontrabas

Stefan Raczkowski - perkusja

 

FRANCISZEK RACZKOWSKI

Pianista wrażliwy na każdy detal. Impresjonista. Improwizator, w niezwykły sposób wplatający w swój język improwizacji idiom klasycznej pianistyki, z którego wywodzi się jego tożsamość. Jego grę można usłyszeć na różnorodnych stylistycznie albumach, m.in. Raczkowski/Kostka Duo, Ethernal Colors zespołu Follow Dices, Time zespołu Przemek Kleczkowski Group czy Accumulated Thoughts tria Franciszka Pospieszalskiego. Jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach, występował na scenach najistotniejszych polskich festiwali azzowych. Jego muzyka gości w japońskim wydaniu zestawiającym dokonania polskich pianistów (Polish Pianism, CorePort 2017). O jego debiutanckim albumie (Apprentice, 2015) Jan "Ptaszyn" Wróblewski stwierdził że "to muzyka z wielkimi nadziejami na przyszłość".

"Franciszek Raczkowski, laureat VIII Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach już teraz zaliczany jest do szerokiego kanonu najlepszych polskich pianistów jazzowych. Gra z intuicyjną bezpośredniością i swoistą prostotą, a zaaranżowany rozgardiasz, a momentami nawet chaos robi doskonałe wrażenie na tle zakorzenionego poczucia ładu, który wnosi sam Raczkowski" Marcin Puławski, Laboratorium Muzycznych Fuzji "Dla mnie to nadal jeden z najciekawszych albumów młodszej generacji jazzmanów lat ostatnich. Apprentice, Franciszek Raczkowski Trio (...). Jeden z celniejszych strzałów firmy ForTune" Jan Ptaszyn Wróblewski, Trzy Kwadranse Jazzu

MICHAŁ AFTYKA

kontrabasista, absolwent ZPSM im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu Andrzeja Święsa. Obecnie student AM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie kontrabasu Michała Barańskiego.

STEFAN RACZKOWSKI

w 2015 roku ukończył licencjat z perkusji klasycznej w krakowskiej Akademii Muzycznej, rok pózniej rozpoczął studia jazzowe w Conservatorium van Amsterdam, a obecnie jest w trakcie studiów magisterskich na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale jazzu. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych (m. in. European Solo Competition for Brass and Percussion Instruments w Szkocji, SVIREL International Music Competition for Soloists and Chamber Groups w Słowenii, Internationalen Marimba - Wettbewerb w Niemczech), występował na festiwalach muzycznych w kraju i za granicą (m. in. Warszawska Jesień, Internationale Ferienkurse fur Neue Musik, Miedzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje“). Otrzymał stypendium rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, Ministra Edukacji Narodowej oraz Sapere Auso. W 2013 roku zdobył nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rok później zadebiutował jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej. Swoje muzyczne zainteresowania dzieli między współczesną muzyką poważną a muzyką improwizowaną i jazzem. Oprócz muzyki na co dzień zajmuje się również sztukami plastycznymi.

 

Szukajcie nas na Facebooku!

-----------------------

Założeniem oraz misją festiwalu jest prezentacja aktualnego stanu młodej polskiej sceny jazzowej – tak zwanej „Nowej Fali”. W pierwszej edycji oraz w kolejnych edycjach głównym filarem koncertów będą młodzi muzycy aktywnie działający na scenie muzycznej. Obecnie środowisko młodego pokolenia przeżywa rozkwit i obfituje w ogromną ilość utalentowanych muzyków oraz w wiele wyjątkowych zespołów. Zaplanowane zostały trzy koncerty: Jakub Paulski Trio Plus 2, Theos and Vincents (założyciel zespołu: Franciszek Raczkowski) i Tercet Kamili Drabek.

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Events of the day 10 kwiecień 2021 (sobota)
11
12
13
14
15
16
Events of the day 17 kwiecień 2021 (sobota)
18
19
20
21
22
23
Events of the day 24 kwiecień 2021 (sobota)
25
Events of the day 26 kwiecień 2021 (poniedziałek)
Events of the day 27 kwiecień 2021 (wtorek)
Events of the day 28 kwiecień 2021 (środa)
Events of the day 29 kwiecień 2021 (czwartek)
Events of the day 30 kwiecień 2021 (piątek)
Np. 11/04/2021
Np. 11/04/2021