Imieniny: Laura, Leszek, Adolf
poniedziałek 17 czerwca 2019

Pogoda

100 lat niepodległej Polski

Komunikat o błędzie

Notice: Undefined offset: 0 w vbanner_get_file_info() (linia 526 z /www/wesola_Vobacom/ftp/sites/all/modules/vbanner/vbanner.module).

Położenie geograficzne

Licznie występują na tym terenie wzniesienia wydmowe tworzące paraboliczne wały, poprzecinane terenami bagiennymi oraz torfowiskami. Są one elementem systemu wydm ciągnącego się od Celestynowa - przez Otwock, Wiązowną, Starą Miłosną, Rembertów i Strugę - do ujścia Narwi.

Teren Wesołej położony jest średnio na wysokości od 95 do 115 m n.p.m. i nachylony w kierunku zachodnim.
Dominują tu gleby wytworzone z kilku rodzajów piasków: luźnych, całkowitych i naglinionych. Przeważnie brunatne kwaśne i wyługowane oraz płowe. Tylko w obniżeniach terenu znajdują się czarne ziemie zdegradowane oraz gleby murszowe. Ogólnie są one słabej jakości - znajdują się w V i VI klasie. Tylko lokalnie spotkać można gleby klasy IV.

Przez teren dzielnicy nie przepływa żadna rzeka. Natomiast na terenach leśnych, w zagłębieniach terenu między wydmami występują oczka wodne oraz tereny bagienne. W rejonie Starej Miłosny teren lekko obniża się, tworząc niewielką dolinę, przez którą ze wschodu na zachód przepływa Kanał Wawerski.