Imieniny: Radosława, August, Cezary
środa 08 kwietnia 2020

Pogoda

Urząd Dzielnicy Wesoła

Środowisko

Od 1 stycznia 2019 r. wszedł w życie nowy system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy odpady segregujemy do 5 pojemników (worków):

1. PAPIER (kolor pojemników lub naklejek informacyjnych oraz worków – niebieski), wrzucamy np.: czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, kartony, zeszyty, papier biurowy,

2. METALE I TWORZYWA SZTUCZNE (kolor pojemników lub naklejek informacyjnych oraz worków – żółty), wrzucamy np.: puste, zgniecione butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku (tzw. tetrapaki), zgniecione puszki po napojach i żywności,

3. SZKŁO (kolor pojemników lub naklejek informacyjnych oraz worków – zielony), wrzucamy np.: puste, szklane butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach, puste szklane opakowania po lekach,

4. BIO z gospodarstw domowych (kolor pojemników lub naklejek informacyjnych oraz worków – brązowy), wrzucamy np.: odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych,

5. ZMIESZANE (kolor pojemników lub naklejek informacyjnych oraz worków – czarny); odpady pozostałe po wysegregowaniu pozostałych frakcji, czyli tylko to, czego nie udało się rozdzielić do wymienionych pojemników na odpady segregowane (resztki mięsne oraz kości, mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, fajans, potłuczone szyby i lustra, tekstylia)  lub czego nie można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK lub MPSZOK.

Dodatkowo:

1. ODPADY ZIELONE (kolor pojemników oraz naklejek informacyjnych – szary, kolor worków – szary/przezroczysty), np.: liście, skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie (odbiór od marca do listopada),

2. ODPADY WIELKOGABARYTOWE, np.: stare meble (także rozłożone na części) oraz wyroby tapicerskie (np. fotele, wersalki, pufy), materace, zabawki dużych rozmiarów.

 

Do pojemników przeznaczonych na segregację odpadów komunalnych NIE WOLNO WRZUCAĆ:

1. DO PAPIERU: zatłuszczonych opakowań z papieru, zużytych ręczników papierowych i chusteczek,

2. DO METALI I TWORZYW SZTUCZNYCH: zużytych baterii i akumulatorów, sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, puszek i pojemników po farbach, butelek po olejach samochodowych, opakowań po aerozolach, opakowań po olejach silnikowych, zatłuszczonego styropianu po żywności,

3. DO SZKŁA: szkła stołowego, ceramiki, wyrobów ze szkła żaroodpornego, szkła okiennego, luster, szyb, żarówek świetlówek,

4. DO BIOODPADÓW: resztek mięsnych, kości oraz tłuszczy zwierzęcych, oleju jadalnego, ziemi i kamieni, odchodów zwierząt,

5. DO ZMIESZANYCH: sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, AGD, baterii i akumulatorów, odpadów budowlanych i remontowych, odpadów zielonych, leków oraz chemikaliów.

Dodatkowo:

1. DO ODPADÓW ZIELONYCH: kamieni, popiołu, ziemi,2. JAKO ODPADY WIELKOGABARYTOWE: sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego (np.: starych pralek, lodówek), materiałów i odpadów budowlanych, remontowych, wanien, umywalek, grzejników, muszli toaletowych, ram okiennych, drzwi, niesprasowanych dużych kartonów, opon samochodowych.

 

Dla zabudowy jednorodzinnej odpady zmieszane odbierane są raz na dwa tygodnie, papier, szkło oraz metale i tworzywa sztuczne raz na miesiąc, odpady bio – raz na tydzień, odpady zielone raz na dwa tygodnie, natomiast odpady wielkogabarytowe raz na kwartał. 

Terminy odbioru odpadów w zabudowie wielorodzinnej odbierane na podstawie treści zawartych w złożonych deklaracjach.

HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW

Na stronie internetowej http://lekaro.pl/harmonogram/ zamieszczono wyszukiwarkę, dzięki której mieszkańcy mogą sprawdzić dzień planowanego odbioru odpadów. Aby wygenerować harmonogram, należy wybrać dzielnicę, ulicę oraz numer nieruchomości. W przypadku pytań lub nieprawidłowości prosimy o kontakt poprzez bezpłatną infolinię LEKARO: 22 112 02 84 lub email: warszawa@lekaro.pl 

 

 

Do odpadów wielkogabarytowych ZALICZA się m.in:

 • meble,
 • sprzęty domowe (np. dywany, materace)
 • wózki dziecięce, rowery, duże zabawki
 • szyby, lustra
 • sprzęt RTV i AGD (duży i mały)
 • drobne odpady remontowe
 • choinki

Do odpadów wielkogabarytowych NIE ZALICZA się m.in:

 • odpadów i materiałów budowlanych, remontowych, sanitarnych
 • desek drewnianych, paneli, ram okiennych, drzwi, płotów
 • wanien, umywalek, spłuczek,   muszli toaletowych, grzejników
 • płytek/glazury
 • rolet
 • części samochodowych
 • motorowerów, kosiarek,
 • opadów ogrodowych

ODBIÓR Z DOMÓW JEDNORODZINNYCH

Odpady odbierane są sprzed posesji po każdorazowym zgłoszeniu takiej potrzeby bezpośrednio do firmy Lekaro (tel. 22 112 02 84) lub zapośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa nr 19115.

Informacje nt. terminów znajdują się na stronie www.leakaro.pl.

Odpady w dniu wywozu należy wystawić przed posesję przed godz. 6:00 rano.

 

ODBIÓR Z DOMÓW  WIELRODZINNYCH, FIRMY I INSTYTUCJI

Odpady odbierane są sprzed posesji po każdorazowym zgłoszeniu takiej potrzeby do Wydziału Obsługi Mieszkańców (22 443 40 00) lub bezpośrednio do firmy Lekaro.Odbiór następuje  w ciągu 7 dni od zgłoszenia.

W zabudowie wielorodzinnej istnieje również możliwość podstawienia kontenera na odpady wielkogabarytowe o poj. 7 m3 na 7 dni.

Zawieszono do odwołania odbiór elektrośmieci zarówno z domów jak i w punkcie zbierania w dzielnicy. Jest to związane z panującym zagrożeniem epidemiologicznym. Za utrudnienia przepraszamy. 

Mieszkańcy naszej dzielnicy mają dwie możliwości bezpłatnego oddania elektrośmieci. 

BEZPOŚREDNIO Z DOMÓW – usługa dotyczy tylko dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, zmywarek, telewizorów pow. 24 cali), ale przy tej okazji może być zabrany również mały sprzęt. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii (22) 22 333 00 lub wypełnić formularz na stronie elektrosmieci.pl.  Odpowiednio przygotowany sprzęt (a więc np. odłączony od prądu, wodociągów) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie.

W PUNKTACH ZBIERANIA – w soboty w godzinach 10:00 – 14:00, ul. 1 Praskiego Pułku 33 – parking przy Urzędzie Dzielnicy.

 

 

 Za odpady zielone uważa się trawę, liście, drobne gałęzie.

Zbiórka odpadów zielonych trwa od 01 kwietnia do 30 listopada.

ODBIÓR Z DOMÓW JEDNORODZINNYCH
Odpady muszą być wystawione we własnych workach przed ogrodzenie posesji w wyznaczonym dniu wywozów do godz. 6.00 rano. (Lekaro nie dostarcza worków na odpady zielone.)
Odpady wystawione luzem, nie w workach, nie będą odbierane.
Odpady zielone z zabudowy jednorodzinnej odbierane są z częstotliwością co 2 tygodnie - od kwietnia do października i co 4 tygodnie - w listopadzie. Dokładne dni wywozu znajdują się w indywidualnych harmonogramach w wyszukiwarce harmonogramów - http://www.lekaro.pl/warszawa-harmonogram-wywozu/ lub są dostępne pod nr infolinii 22 112 02 84.

ODBIÓR Z DOMÓW  WIELRODZINNYCH

W przypadku większej ilości odpadów zielonych istnieje możliwość zamówienia kontenera o poj. 5 lub 7 m3. Kontener podstawiany jest na zgłoszenie pisemne na adres warszawa@lekaro.pl. Kontener podstawiany jest na 4 dni. W zamówieniu należy podać adres podstawienia, telefon kontaktowy oraz termin podstawienia i zabrania.
W przypadku mniejszej ilości odpadów zielonych odbiór odpadów obydwa się w workach z częstotliwością 1 x tydzień (od kwietnia do października) lub co 4 tygodnie (w listopadzie) z danej nieruchomości.
Worki muszą zostać złożone na terenie posesji w pobliżu altanki/pomieszczenia śmietnikowego z dogodnym, utwardzonym dojazdem. Potrzebę odebrania odpadów zielonych w workach prosimy zgłaszać telefonicznie na nr infolinii: 22 112 02 84 lub pisemnie na adres e-mail: warszawa@lekaro.pl, co najmniej 48h przed wyznaczonym poniżej dniem wywozu. Odbiory bez zgłoszenia nie będą realizowane.
Harmonogram wywozu odpadów zielonych jest dostępny na stronie www.lekaro.pl. Lekaro nie dostarcza worków na odpady zielone.

Koty wolnożyjące - dokarmianie 

Informacje dotyczące wydawania karmy:

 • rodzaje karmy: mokra – DonGato (0,415 kg), sucha – Arion Original Sterilized 33/12 (2 kg),
 • karma wydawana jest na podstawie imiennego talonu,
 • talony wydawane są przez pracowników Wydział Ochrony Środowiska bezpośrednio przed każdym cyklem,
 • karma wydawana jest na parkingu przy budynku Urzędu Dzielnicy Wesoła, 
 • karmę z danego cyklu należy odebrać jednorazowo – nie ma możliwości odbioru „na raty”,
 • w  przypadku nie zrealizowania talonu w danym cyklu – talon przepada,  
 • do Wydziału Ochrony Środowiska można zgłaszać wszelkie uwagi dotyczące karmy (pok. 212, tel. 22 443-40-15, 443-40-16, 443-40-17, 443-40-18)

Harmonogram dostaw karmy: - Obecnie wydawanie karmy zostało wstrzymane.

Rejestracja społecznych opiekunów kotów wolnożyjących

Instytucje podejmujące działania z udziałem zwierząt na terenie m.st. Warszawy

Lp.ZwierzętaJednostka realizującaKontakt

 1.

wypadki z udziałem zwierząt bezdomnych i kotów wolno żyjących

Miejskie Centrum Kontaktu

19115 /24h/

Straż Miejska

986 /24h/

Wydziały Ochrony Środowiska
dla Dzielnic

WOŚ w Urzędzie Dzielnicy Wesoła tel. (22) 443-40-15, 443-40-16, 443-40-17, 443-40-18 -  /8.00-16.00/

Wydział Spraw Zwierząt Biura
Ochrony Środowiska

(22) 44 32 579; (22) 44 32 599; (22) 44 32 583; (22) 44 32 545; (22) 44 32 519 -  /8.00-16.00/

  2. zwierzęta bezdomne z terenu m.st. Warszawy  Straż Miejska 986 /24h/
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie

ul. Paluch 2

02-147 Warszawa

Telefony interwencyjne /24h/ (Biuro Przyjęć i Adopcji)

(22) 846 02 36, (22) 868 15 79, 604 778 747

Centrala (22) 868 06 34 - /8.00-16.00/

   3. koty wolno żyjące   

Straż Miejska

 986 /24h/
 

Wydziały Ochrony Środowiska dla Dzielnic

 WOŚ w Urzędzie Dzielnicy Wesoła tel. (22) 443-40-15, 443-40-16, 443-40-17, 443-40-18 -  /8.00-16.00/
 

Wydział Spraw Zwierząt Biura Ochrony Środowiska

 

(22) 44 32 579; (22) 44 32 599; (22) 44 32 583; (22) 44 32 545; (22) 44 32 519 -  /8.00-16.00/

 4. zdarzenia ze zwierzętami na wysokościach, np. kot na drzewie, ptak zaplątany w drutach Straż Miejska 986 /24h/
Straż Pożarna998 /24h/
Wydział Spraw Zwierząt Biura
Ochrony Środowiska

(22) 44 32 579; (22) 44 32 599; (22) 44 32 583; (22) 44 32 545; (22) 44 32 519 -  /8.00-16.00/

5.ptaki (ranne, uwięzione)Straż Miejska998 /24h/
Ośrodek Rehabilitacji Ptaków
Chronionych PTASI AZYL w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie

Informacja na stronie ptasiazyl.zoo.waw.pl

(22) 670 22 07, e-mail: azyl@zoo.waw.pl
ptaki można przywozić przez całą dobę

6.

zwierzęta dziko żyjące, np. dzik, jeleń, łoś, lis, kuna:

żywe, ranne z terenu m.st. Warszawy, padłe na terenach leśnych, będących we władaniu Lasów Miejskich – Warszawa

Lasy Miejskie Warszawa

ul. Korkowa 170A

04-549 Warszawa

Zarządzenie Nr 2088/2012 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 10 lutego 2012 r. w sprawie postępowania ze zwierzętami wolno żyjącymi (dzikimi) na terenie m.st. Warszawy

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt /24h/

(22) 612 25 60 wew. 203; (22) 756 34 75

7.psy bezdomne, zachowujące się agresywnie, które stanowią zagrożenie dla otoczeniaStraż Miejska986 /24h/
Policja997 /24h/

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie

ul. Paluch 2

02-147 Warszawa

Telefony interwencyjne /24h/ (Biuro Przyjęć i Adopcji)

(22) 846 02 36, (22) 868 15 79, 604 778 747

Centrala (22) 868 06 34 - /8.00-16.00/

8.owady błonkoskrzydłe, np. szerszenie,
osy, pszczoły
Straż Miejska986 /24h/
Straż Pożarna w stanach
zagrożenia życia
998 /24h/
9.przypadki pogryzień człowieka
przez zwierzę
Powiatowy Lekarz Weterynarii

(22) 841 13 19 /8.00-16.00/

665 002 911 p. Monika Woźnica /8.00-16.00/

10.zwierzęta egzotyczne Straż Miejska986 /24h/
Centrum CITES w Miejskim
Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie
Informacja na stronie cites.zoo.waw.pl

 

 •  Punkt informacyjno-edukacyjny Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Na Paluchu” Ochota na Kota. Punkt dostępny jest dla  mieszkańców codziennie w godzinach: poniedziałek-piątek 12-17, sobota-niedziela 10-15 przy ul. Grójeckiej 79 w  Warszawie. Można podglądać życie  kotów bezpośrednio  zza witryny lokalu lub on-line poprzez stronę internetową na kanale youtube. Wszystkie informacje o projekcie „ochota Na kota” oraz procedura dotycząca  adopcji kotów  dostępne  są na  stronie www.um.warszawa.pl/ochotanakota  lub stronie  schroniska www.napaluchu.waw.pl w  zakładce „ochota  na kota”.