Imieniny: Filip, Helena, Leon
niedziela 11 kwietnia 2021

Pogoda

Urząd Dzielnicy Wesoła

26/03/2021

Narodowy Spis Powszechny

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Od 1 kwietnia do 30 czerwca potrwa ogólnopolski spis Polaków. Spis jest obowiązkowy, nie można odmówić udzielenia odpowiedzi. Lista pytań, jakie będą zadawane podczas Spisu.

Podstawową formą jest samospis - czyli samodzielne wypełnienie formularza w internecie na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Z osobami, które nie spiszą się same będą kontaktować się rachmistrzowie.

Nardowy Spis Powszechny powtarzany jest co dziesięc lat. Pierwszy Spis w Polsce został przeprowadzony w 1921 roku.

Nie masz komputera? Pomogą urzędnicy

Osoby, które nie mają komputera lub internetu, mogą poprosić o pomoc najbliższych lub udać się do gminnego punktu spisowego. W Urzędzie Dzielnicy Wesoła na spisującą się osobę czeka specjalnie przygotowany komputer z dostępem do sieci internetowej. W razie pytań lub problemów wsparciem będzie służyć wyznaczony do tego pracownik Urzędu. Ze względu na sytuację epidemiczną warto wcześniej sprawdzić telefonicznie dostępność punktu  spisowego i umówić się w Urzędzie  na konkretną godzinę (Informacja, Wydział Obsługi Mieszkańców w Dzielnicy Wesoła 22 443 40 00).

Można również spisać się przez telefon dzwoniąc na infolinię spisową pod nr 22 279 99 99.

Rachmistrz ostatnią deską ratunku

Jeśli z ważnych powodów nie spisaliśmy się przez Internet – w domu lub w Urzędzie Gminy/Miasta – musimy spodziewać się telefonu od rachmistrza lub jego wizyty. WAŻNE – gdy skontaktuje się z nami rachmistrz, nie możemy już odmówić udziału i musimy się spisać. Z tego względu – podkreślmy to raz jeszcze – warto spisać się samemu przez Internet w dogodnym dla nas terminie.

Stanowisko samospisowe dla głuchych

Osoby, które nie mają możliwości dokonania samospisu, mogą skorzystać z wywiadu przeprowadzonego bezpośrednio lub telefonicznie przez rachmistrza. Jednak dla osób głuchoniemych ten wymóg jest nie do zrealizowania, gdyż komunikują się tylko z osobami posługującymi się polskim językiem migowym. Pytania w kwestionariuszu dla części z nich mogą być niezrozumiałe, gdyż język migowy różni się od języka polskiego. Dlatego Urząd m.st. Warszawy uruchomił stanowisko samospisowe przystosowane dla osób głuchych, które posługują się polskim językiem migowym lub korzystają z systemu języka migowego. Punkt jest czynny codziennie w Urzędzie m.st. Warszawy, przy ul. Kruczkowskiego 2, sala obsługi 0.28, stanowisko nr 5, w godz. 9.00-15.00. By skorzystać ze stanowiska samospisowego, należy wcześniej się umówić pod adresem e-mail: nsp2021@um.warszawa.pl. Stanowisko samospisowe znajduje się na parterze budynku, w sali obsługi Biura Administracji i Spraw Obywatelskich.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, kobieta, dziewczyna, dwóch mężczyzn. Już od 1 kwietnia wejdź na spis.gov.pl i spisz się. GUS