Imieniny: Agnieszka, Eustachy, Renata
niedziela 20 września 2020

Pogoda

Urząd Dzielnicy Wesoła

23/04/2019

Budżet obywatelski

kolorowe trybiki logo budżetu obywatelskiego

Nowa nazwa - nowe zasady

budżet partycypacyjny to budżet obywatelski

kwietniu warszawscy radni zdecydowali o przebiegu kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Od tego roku mieszkańcy będą mogli zgłaszać projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie (dotyczące całego miasta). Zgłaszanie pomysłów rozpocznie się 20 maja, a głosowanie odbędzie się we wrześniu.

 

Co jeszcze się zmienia w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego?

 

  1. Zwiększy się pula środków przeznaczona na projekty mieszkańców.
  2. Zmienia się harmonogram. Zgłaszanie pomysłów w tej edycji potrwa od 20 maja do 10 czerwca, a głosowanie od 6 do 23 września.
  3. Wprowadzone zostaną spójne zasady oceny zgłoszonych projektów m.in. jedno kryterium ogólnodostępności dla całego miasta.
  4. Nowy sposób głosowania na projekty – mieszkaniec będzie mógł głosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym i 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim.
  5. Liczba wymaganych podpisów na liście osób popierających zgłoszenie projektu: w przypadku projektów dzielnicowych - 20 podpisów mieszkańców danej dzielnicy, w przypadku projektów ogólnomiejskich - 40 podpisów mieszkańców Warszawy.
  6. Zasady wyłaniania projektów do realizacji. Na poziomie ogólnomiejskim projekt będzie musiał uzyskać co najmniej 100 ważnych głosów, zaś na poziomie dzielnicowym co najmniej 50.